Thursday, 18 April 2019

... és a tengerpart

A sikeres wortegemi kirándulás után már csak egy óra választott el minket a tengerparttól. Végül a francia határ mellé mentünk át, ahol úgy láttuk, megfelelő dűneellátottságú partot tudunk találni, nem a tízemeletes házak árnyékában kell homokozni és vizezni.

Egy kellemesen lepukkant üdülővárosban, Bray-Dunes-ben kötöttünk ki, ahol először megebédeltünk, aztán célba vettük a partot.

Vittünk mindenféle strandfelszerelést, sőt elvittük a még Angliában – Mesi születése előtt – vett sárkányokat is, miután Mesi kipróbált egyet Julcsiékkal az ottalvós buli után. A mienk persze kétkezes, amit nehezebb kezelni, de úgy gondoltuk, ideje kipróbálni a gyerekekkel.

A szél sajnos elég rapszodikus volt, így nehéz volt fenntartani a gépeket, a legnagyobb baj viszont az volt, hogy a tizenpár év alatt elöregedtek a zsinórok és állandóan leszakadtak, pont, amikor kezdett jó lenni a szélerő.
Azért sikerült kipróbálni az irányítást:


...aztán miután sokadszor elszakadt a madzag, alternatív sárkányozással folytatták a csajok:



Emellett persze volt homokban szaladgálás, vizezés, meg dűnemászás is.
Gyűjtöttünk kagylót is és a végén a meredek parton azonos magasságú tornasort alkottunk a lányokkal.








Ui.: a másnapi pihenés során Kinga valamilyen rejtélyes oknál fogva József baba szerepét töltötte be. Íme a csomagolt gyermek:


Gizimama nyomában

Ezen héten végre kihasználtuk az alkalmat, hogy megkeressük azt a kelet-flandriai falut, ahol Gizimama hatéves korában másfél évig élt.
A terv az volt, hogy megkeressük, amit tudunk, aztán pedig – hogy a szünidőt se feledjük – lemegyünk a tengerpartra.

Kemama átküldött jó néhány képet beszkennelve, ezek alapján indultunk neki a keresésnek – mint később kiderült, ezek nélkül valószínűleg nem ment volna a dolog.

Azt már korábban láttam, hogy a mai Wortegemben nincsen Dorpstraat („Falu utca”; kb. főutca), amit az egyik képen láttunk, így az ezen a képen látható kanyar íve meg a kereszteződés alapján próbáltam a neten előre megtalálni a helyet.

(Nagy kép, kattintani kell, hogy az egész látsszon)

Hogy nem sikerült, az nem csoda, mert az elmúlt közel száz évben persze elég sokat változott a környék - ha nem is túl sokat.

A paphoz és a városházára terveztünk bemenni, az utóbbival kezdtük. Itt azonnal szerencsénk volt, mert a titkárságon találtunk egy olyan alkalmazottat, aki valószínűleg ízig-vérig helyi és a fenti kép alapján beazonosította a templom falát és a mellette lévő, még ma is működő trafóházat (az a kis torony, aminek az utca felé emelkedik a teteje; 1913-ban vezették be az elektromos áramot).
Ez alapján elmagyarázta, merre keressük a házat és hogy nagyjából mi változott.

Ráadásul elővett egy kis helytörténeti füzetet, amiben két olyan képet is megtaláltunk, ami Majsán is megvan: az egyik a fenti, a főutcáról készült (ez nem egészen ugyanaz, de ugyanabból a szögből készült), a másik pedig pont az, ahol a magyar gyerekek a pap körül állnak: Gizimama tehát még a flamand helytörténeti forrásokba is bekerült. Alább a könyv és a pillanat, amikor megtaláltuk Gizimama képét:



A helytörténeti adatok szerint a fenti utcaképen a távolban, nagyjából középen látható Remi De Lavie udvarháza és a fák fölött látható kémény valahogyan a kukorica- és endíviatermeléshez kötődik (a régi szakszónak tűnő korenmijte-ról majd a flamandul jól tudókat kell megkérdeznem), a Gizimama által bejelölt házról pedig azt írják, hogy a feleség, Leonie De Lavie tulajdona.

Megtudtuk még, hogy a helyi levéltárban valószínűleg több információt is található a De Lavie családról, de mivel elég keveset van nyitva, azért egy másik alkalommal kell majd visszamennünk.
Miután megköszöntük a segítőkészséget és megígértük, hogy beszámolunk az eredményekről, az instrukciók birtokában elindultunk megkeresni a házat (vagy a helyét).
A templom fala és a trafóház ma is szinte változatlan, így nem volt nehéz megtalálnunk az utcát. A mai neve Oudenaardseweg, vagyis Oudenaardi út (a következő falu neve); így néz ki nagyjából onnan, ahonnan az eredeti kép készült (a jobbról nyíló utca éppen csak látszik; az eredeti kép jobb oldalán látható házak már nem állnak, a helyükön egy kis tér van).


Mesi és Szilva mentek előre és egyszer csak azt kiabálták, hogy „Megvan, ez az a ház!” Nem gondoltam volna, hogy ennyi idő után is meglenne ugyanaz az épület, de odaérve tényleg úgy látszott, hogy a szerkezete nagyon hasonlít a képen láthatóra. Kicsit az utcafrontnál beljebb esik, ugyanannyi ablak, az ajtó is a helyén volt.



Le is fényképeztük magunkat néhányszor előtte, amire egy idő után a tulajdonos is felfigyelt. Mivel kilesett az ablakon, gondoltam, becsöngetünk hozzá. Megmutattuk a képeket és ő is megerősítette, hogy ez tényleg ugyanaz a ház. Azt is elmondta, hogy a falak még az eredetiek, csak a homlokzat és a tető új. Így aztán megkerültük oldalról és megérintettük a falakat, amelyeket még Gizimama érinthetett majd' száz évvel ezelőtt.


A sikerélménytől felvillanyozva ezután még elmentünk a helyi temetőbe is, ahol megpróbáltuk megtalálni Remi vagy Leonie De Lavie sírját, ez azonban már nem sikerült. Persze lehet, hogy van másik temető, vagy hogy valamilyen oknál fogva nem a faluban temették el őket.

Részben ezért, részben pedig a levéltár miatt még visszatérünk Wortegembe, amikor lehetőségünk lesz rá és remélhetőleg újabb hírekkel tudunk majd szolgálni.

Sunday, 14 April 2019

Shrek musical

Most már mindenki hallott a Shrek musical-ről, és arról, hogy kicsiben mi is hozzájárultunk.
Röviden ennyit:
Egy angol nyelvi volt szníházas emberekből álló produkciós iroda, mely kétévente amatőr (de jó minőségű) előadásokat szervez, és a mostanában sikeres darabokból válogat. Így lett idén a Shrek.
Mivel a társaság gyerekközpontú és a gyerekszínház a profilja, ezért gyerekbarát darabokat választ, ahol minél többen szerepelhetnek.
Egy-egy darab megrendezése kb. másfél év (a díszletek megépítése, a szereplők kiválasztása stb).

Mesi tavaly ősszel jelentkezett patkánynak. Nem volt szövege, csak táncolt kb. 30 patkány társaságában, de nagyon élvezte.

Miután hozni-vinni kellett próbákra, Anya is betársult, ő backstage volt, vagyis a színfalak mögött dolgozott, konkrétan a hajak és parókák felrakásánál segített.

Az előadások most március végén zajlottak, csütörtöktől keddig minden este. Ez azt jelentette, hogy minden este Mesivel éjfél előtt értünk haza (másnap ugyanúgy iskola meg minden). Jól elfáradtunk a végére, de nagyon nagy buli volt, és sok barátot szereztünk.

Mivel sok gyerek látogatta az előadást, ezért a szünetekben zöld cupcake-keket is árultunk (sütiket), amiket az önkéntes anyukák sütöttek. Ezt már talán nem kellett volna bevállalni, de szombaton 50 sütit sütöttem - percek alatt elfogyott.

Képek itt.


Friday, 5 April 2019

Szemészet

Kingával kapcsolatban az oviban az iskolaérettéget néző orvosi vizsgálaton azt javasolták, hogy nézessük meg a szemét, mert az egyikkel mintha nem látna jól. Miután az egész család rövidlátó, ezen nem lepődtünk meg.
Orvost találni viszont elég nehéz volt, itt a környéken hónapokat kellett volna várni. Mivel Mesi is már panaszkodott, hogy nem lát jól a szemüvegével, és Apa is ellenőriztetni akarta a szemét, így családi időpontot próbáltam keresni.
Végül Brüsszelben kötöttünk ki, és Levi is odajött a munkahelyéről. Én meg a lányokat kivettem az iskolából aznapra.
Sokat villamosoztunk, és közben a Mesi mesét olvasott a Kingának.
Az orvos fiatal volt, jó fej.
Mesinek valóban erősebb szemüvegre volt szüksége.
Kingának viszont nem kell szemüveg, helyette cseppeket kapott a szmébe, és majd augusztusban visszatérünk rá. Kicsit csalódott volt, kezdte beleélni magát abba, hogy ő is szemüveges lesz.



Az új dioptriához Mesi új keretet is választott. Nagyon kéket, de már megbarátkoztunk vele.